USB Bellekler'in GeçmişiFlaş Diskler ve İnsan.


Günümüz teknolojisinin hızına hiçbir teknolojik unsur yetişememekte, bunu biliyoruz. Bir zamanların muhteşem aygıtlarından olan Flash Diskler (USB Bellek) artık günümüzde işlevsiz hale gelmeye başladı.


Flash diskler ’in atası olan disketler 98Me zamanında bolca yaygınlaşmıştı ve herkes sayfalarca bilgiyi içine doldurduğumuz kare disketleri hayranlıkla izliyordu. Bir süre sonra insanların depolama istekleri arttı. Artan talebe karşılık daha fazla alana sahip yeni kayıt aygıtları piyasaya sürüldü.

Üstün alanlı aygıtlar: USB Bellekler!

Flash diskler ilk zamanlar yoğun olarak 64mb olarak piyasaya sürüldü. Zamanının teknolojisi adına 64mb lik aygıtlar bolca alan ve teknolojik anlamda doygunluk sağlıyordu. Ancak teknoloji büyümesini durdurmadı. Devamlı büyüyen teknoloji önce aygıt içerisindeki alanın artışına daha sonra depolama alanının artışını yeterli bulunmasının üzerine bu kadar büyük alanları hızla doldurabilecek yeni yöntemleri düşünmeye başladı. İlk çıkan USB Bellekler hız konusunda sınıfta kalmaktaydı. İş hayatında sıkça kullanılan bir aygıt haline gelen flaş belleklerin değeri artınca farklı firmalar farklı tasarımlarda flaş bellekler çıkarmaya başladı ancak hepsinin ortak noktası veri alanı sağlaması ve bunu kolayca farklı yerlere taşıyabilme olanağını kullanıcıya sunmasıydı. İş, eğitim, sağlık gibi yoğun belge alış-verişinin yaşandığı mesleklerde favori araç haline gelen flaş bellek bir süre sonra insanlar için yetersiz kalacak alanları değersiz bulunacaktı.

Peki ya şimdi…


Günümüz teknolojisinin son noktasında flaş diskler ya da diğer adıyla USB Bellekler son sürümü 3.1 ve 1,22 GByte/sn'lik aktarım hızında 1TB’lik kapasiteleri ile insanların ihtiyacını karşılamaktadır fakat unutmayalım ki en başında 64mb ile yetinenler şimdilerde TBlik alanları doldurmaktadır. Bulut sunucu özelliklerini kullanan kimseler için önem teşkil etmeyen bu tür aygıtlar her şeye rağmen verilerimi elimin altında, çalışma masamda, yanı başımda tutarım diyenlerin baş tacıdır.


Ansiklopedi Portal © Tem'2016 

Yorum Gönder